Trio Ekibi Fenerbahçe’nin Penaltı Pozisyonunu Yorumladı

Fenerbahçe, Trendyol Süper Lig’in 29. haftasında sahasında Pendikspor’u 4-1 mağlup etti. Mücadelenin en çok tartışılan pozisyonu ise Fenerbahçe’yi 87. dakikada öne geçiren golün geldiği penaltı oldu. Yayıncı kuruluş ekranlarında yayınlanan Trio programında penaltı kararı değerlendirdi. İşte Trio ekibinin penaltı pozisyonuyla ilgili yorumları:

“‘VAR’ MÜDAHALESİ YANLIŞ”

Deniz Çoban: Bu pozisyon ceza sahası çizgisinin milimetrik üzerinde de olabilir, dışında da olabilir. Konu o değil. VAR’ın bir pozisyonda devreye girmesi için açık, net, tartışmasız, bariz bir kanıtının olması lazım. Bu pozisyonu 15 dakika inceledim. Bir bakıyorum içeride mi, bir bakıyorum dışarıda mı diyorum. Emin olamıyorum. VAR, emin olamadan hissiyatıyla karar veremez. VAR müdahalesi yanlış. Hakem dışarıda vermiş, serbest vuruşla devam edilmeliydi. Eğer içerideyse bu pozisyon, izlemesine gerek yok. İçeride dışarıda kararı coğrafi bir karar. Ofsaytta olduğu gibi. Kulağına söylüyor, penaltı veriliyor. Orada bir yanlışlık yok. Ben bırakın penaltının içeride olmasını, pozisyonun faul olduğu konusunda şüphem var. Topa Ndiaye vuruyor. Faulü tartışırım. Hakem vermişse kabul. Ben bu kadar açı izledim, içeride mi dışarda mı karar veremedim. VAR’ın hangi somut kanıtla buna müdahale ettiğini bilmiyorum. Federasyon sadece VAR’a gidilen pozisyonları açıklıyor. Buradaki kayıtları açıklamayacak.

“HAKEMİN YERİ YANLIŞ”

Bülent Yıldırım: Hakemin yeri yanlış. Üst düzey hakem burada durmaz. Hakem olayı görecek şekilde kendini konumlandırır. Tamam burada temas var. Hakem faul olduğunu düşündü, tamam. VAR protokolüne göre, içeride mi dışarıda mı pozisyonlarında vereceği kararlarda tartışmasız bir şekilde kanıt olursa ancak o zaman res’en kararı değiştirirsiniz. Burada, bu pozisyonda içeride mi dışarıda mı çözüyorum. İrfan’ın sağ ayağına baktığı için temas anını çözemedi. Gri bir alanda hakemin kararını değiştirdi. Burada İrfan topla oynayamıyor, İrfan düzeltirken Badou ayak burnuyla topa vuruyor. Tabanı rakibi göstermiyor. Top boşlukta. Topa vurma hamlesinden sonra Badou İrfan Can’a vurmuyor, İrfan Can’ın kramponu Badou’ya vuruyor. Başından sonuna skandal.

“HAKEMİN KARARINA SAYGI DUYARIM”

Bahattin Duran: Ben hakemin kararına saygı duyarım. VAR müdahalesi yanlış. İrfan Can sol ayağının üstüyle yumuşatacak. Hafif temas etti diyelim. Badou sonra topa vuruyor, top 10-12 metre ileri gidiyor. Badou’nun topa vurması yetmiyor, topa vurduktan sonra İrfan’a vurmaması gerekiyor. Burada müdahalenin içeride mi dışarıda mı olduğunu söyleyemiyorum. İkisini de söyleyemiyorum. Böyle olduğu için, ben VAR’da olsaydım müdahale edemezdim. Hakem kararına saygı duyup atışı yaptırırdım. Bu görüntülerle VAR müdahalesi doğru değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x