Hakan Fidan’ın ‘Murat Kurum desteği’ tartışılıyor; “Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir Dışişleri Bakanı bu duruma düşmemiştir”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın 31 Mart yerel seçimleri için kampanya süreci devam ederken AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Murat Kurum’la bir etkinliğe katılması tartışma konusu oldu. 

Fidan, cumartesi günü Türkiye Gençlik STK’ları Platformunun sahur programına Kurum’la katılarak katılımcıların sorularını yanıtladı. Bu etkinliğin ardından Fidan’ın kabinede Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunmasına rağmen bir belediye başkanı adayı için propaganda yaptığı eleştirilerinde bulunuldu.

Fidan etkinlikte, “Eğer İstanbul depremine millet olarak sahici bir hazırlık yapmak istiyorsak, devlet olarak refleksimizi önceden var gücümüzle göstermek istiyorsak, şu ana kadar yaşadığımız tüm felaketlerden ders aldığımızı göstermek istiyorsak, Murat Kurum’un Büyükşehir Belediye Başkanı olması gerekiyor. Görevi teslim edeceğiniz insanın stres altında çalışabiliyor olması, adanabiliyor olması, konuyu bir yerden alıp bir yere taşıması lazım ve konuyu bitiriyor olması lazım. Konuyu anlaması, sizin elinizi sıkması, çok iyi iletişimci olması yetmiyor. Kentsel dönüşümü yapacak birisi varsa Murat Kurum’dur. Bunun altını çiziyorum. Bunu şahit olduklarımdan, gördüklerimden hareketle söylüyorum.” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili ve eski Dışişleri sözcüsü Namık Tan, X platformu üzerinden yaptığı paylaşımda, “Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ’ı, hicap verici böyle bir propaganda faaliyeti içinde görmekten büyük üzüntü duyduğumu ve derin bir hayal kırıklığına uğradığımı belirtmek isterim” yazdı.

Etkinlikten bir kesitin paylaşıldığı videoyu alıntılayan Tan, “Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir Dışişleri Bakanı bu duruma düşmemiştir. Yazık…” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Ece Üner de yaptığı paylaşımda, “Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya gibi çoğunluğun güvendiği karizmatik figürlerin Kurum için oy istemesi Akp için orta ve uzun vadede kazanç değil kayıp..Ülke için de yazık..” yazdı.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz da, “Dışişleri Bakanları içeriyle dışarıyı birbirine karıştırmamalı. Dünyanın Rusya’daki terörü konuştuğu saatlerde Fidan, başka işi gücü yokmuş gibi, İstanbul’da esnafları gezip Kurum’a oy topluyor” dedi. 

Fidan’ın Kurum’dan övgü dolu sözlerle bahsettiği anlar da AKP’ye yakın birçok gazeteci ve sosyal medya hesabı tarafından, “Hakan Fidan yakından bildiği Murat Kurum’u anlatıyor” gibi ifadelerle paylaşıldı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x